День святого Михайла, або Собор святого архистратига Михаїла

У церковному календарі день 21 (8 ст. ст.) листопада – Собор Архистратига Михайла й інших небесних сил безплотних

Починаючи від Мономаховичів (1125 р.), київські князі вважали Михаїла своїм патроном, зображали його на стародавніх гербах Києва. Символ Михаїла присутній і на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах.

Церква шанує Михайла як захисника віри християнської і поборника зла і темних сил. Свято Собору, тобто сукупність святих ангелів на чолі з архангелом Михайлом, встановлено на початку ІV століття.

Культ ангелів (з грецької «вісник») в християнстві грає важливу роль. Вони є посередниками між Богом і людьми. До ангелів з повагою і острахом відносяться у найбільш поширених релігіях, таких як іудаїзм та іслам.

Священне Писання, розповідаючи про появу ангелів різним людям, називає власними іменами лише декількох з них, очевидно, лише тих, які виконують особливу місію перед Богом. В канонічних писаннях це Михаїл та Гавриїл, а в неканонічних - Рафаїл, Уриїл, Салафіїл, Іегудіїл і Варахіїл.

Діонісій Ареопагіт написав твір «Про небесну ієрархію». Невдовзі він був прийнятий церквою за канонічний. Згідно цього вчення ангели є абсолютно безтілесними істотами і поділяются на три групи та дев'ять чинів. До першої групи належать серафими, херувими і престоли. До другої - володарі, ангели сили та ангели влади, до третьої - ангели начальства, архангели й ангели.

Архангел Михаїл в Писанні називається «князем», «вождем воїнства Господнього», він - борець проти диявола і різного беззаконня серед людей. Звідти й церковна назва архистратиг, тобто старший воїн, вождь. В книзі «Одкровення» саме він є головним воїном у війні проти сатани - змія: «І сталася війна на небі: Михаїл і ангели його воювали проти дракона, і дракон, і ангели його воювали проти них, але не встояли, і не знайшлося їм місця на Небі. І поборений був великий дракон, древній змій, що зветься Дияволом і сатаною». Саме архангел Михаїл постійно бороться із сатаною і, за переконанням християн, він разом із Ісусом Христом проведе і вирішальну битву.

На іконах архистратига Михаїла зображено з вогняним мечем, що вбиває змія.

Свято Михайла дуже шановане народом і християнською церквою. Це архангел, який стоїть в обороні людини перед злою силою.

Що необхідно зробити 21-го листопада?

Найголовніше в цей день – не відмовляти в допомозі нужденним. Згадати в цей день про те, кому б знадобилася допомога, хто потребує підтримки і добрих слів. На Михайлів день потрібно сходити до церкви, поставити свічку, відслужити молебень. Якщо немає на це часу, варто прочитати молитву Архангелу Михаїлу, щиро подякувати, і, якщо потрібно, звернутися за допомогою.