Після пологів – на роботу: в Україні з нового року скасовують декрет

Передбачається, що з малятами сидітимуть – няні.

З 1 січня 2019 року держава буде компенсувати сім'ям з дітьми 1500 гривень в місяць на оплату нянь, щоб батьки могли повернутися на роботу.

Мова йде про дітей до 3-х років. Батькам, котрі офіційно найняли на роботу няню, у кінці року відшкодовуватимуть 1 500 грн, тобто, розмір прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.

Така ініціатива Мінсоцполітики не на жарт розлютила українців: таке враження, що керівництво Мінсоцполітики живе на іншій планеті. Як взагалі така ідея могла прийти комусь у голову?!

Користувачі в соцмережах пишуть, що в перші дні життя дитина вкрай потребує опіки матері, тим більше, грудного годування. Як це практично можна поєднати з виходом на роботу?

Здивування викликає і пропонована для оплати роботи няні сума – 1 500 гривень. За таку смішну платню ніхто не сидітиме повний робочий день з маленькою дитиною, котра потребує стовідсоткової уваги. І, крім того, як ця сума вписується в «поріг» мінімальної заробітної плати – 3 тисячі 600 гривень?

Втім, у Мінсоцполітики наголошують, що насправді ж, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а тільки хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу (відповідне рішення у травні ухвалив Кабінет Міністрів). Виплати здійснюватимуть на умовах співфінансування: з держбюджету (25%), обласного (15%) та місцевого (60%).

Механізм залучення няні прозорий та простий – батьки наймають її офіційно, самостійно обираючи та визначаючи умови контролю, виплачують їх заробітну плату і отримують компенсацію. Однак, на ділі не все так оптимістично, як наголошує Мінсоцполітики. Адже компенсацію батькам виплатять одноразово лише в кінці року – за кожен місяць роботи в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Крім того, на офіційних сайтах по винайманню таких працівників ніде не йдеться про оплату праці у розмірі 1,5 тис. грн. Професійні няні просять за роботу мінімум 50 грн за годину. За місяць щонайменше можна зустріти суму 4-5 тис. грн. у маленьких містах, а в максимумі – до 10 тис. грн. (по Києву).

Звичайно, можна розглядати компенсаційні виплати, як допомогу молодим батькам. Але… Потенційних отримувачів такої компенсації не влаштовує ні сума, ні виплата в кінці року. Отож, очевидно, що подібною «допомогою» від держави зможуть скористатися тільки родини, які мають непоганий доход і можуть спокійно чекати виплати компенсації до кінця року, та й, крім того, ще і зі своєї кишені доплачувати няні за її послуги.