Наталія РУДЬКО: "Люди поважного віку – наше багатство, скарбниця досвіду, мудрості та знань"

У перший день жовтня відзначаємо Міжнародний день людей похилого віку, а в Україні – це ще й День ветерана.

Серед установ, котрі покликані опікуватись літніми одинокими людьми та інвалідами, вирішувати їх соціальні та побутові проблеми й Вишгородський районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг).

Про організацію надання у Вишгородському районі соціальних послуг людям похилого віку розповідає директор територіального центру Наталія РУДЬКО.

– Міжнародний день людей похилого віку не можна назвати святом. Однак, це особлива нагода не тільки соціальним службам, а й громаді відвідати своїх односельців поважного віку, ветеранів, розпитати про проблеми й тривоги, висловити підтримку, допомогти.

До речі, завжди наголошую, що людей, котрі прожили 7, а то й 8 чи 9 десятиліть не слід називати людьми похилого віку. Адже це – поважний вік. Бо хоч ці люди й схилились під тягарем проблем, втрат, потрясінь, переживань і пройдених шляхів, але вони – втілення знань, життєвого досвіду та мудрості. Й молодші покоління мають ставитись до них, як до дорогоцінного скарбу, оточувати постійною увагою і турботою.

– Повинні… Однак, на жаль, ця Ваша теза на ділі не завжди спрацьовує й доволі часто люди старшого віку залишаються наодинці зі своїми проблемами…

– Вишгородський районний територіальний центр соціального обслуговування щоденну свою роботу спрямовує на те, щоб усіх підопічних, які на старості літ залишились одинокими і потребують щоденної допомоги, оточити увагою, сприяти вирішенню їх побутових проблем, налаштувати систематичне оздоровлення та культурний відпочинок.

У територіальному центрі працює 83 штатних працівники – це, включаючи, апарат, працівників відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання та соціальних робітників відділення соціальної допомоги вдома. Ми надаємо послуги одиноким громадянам похилого віку вдома у більшості населених пунктів району. Крім того, через відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги мешканці району отримують фінансову підтримку за районними програмами «Турбота» та «Соціальний захист».

Відділення денного перебування – це «квиток» до організації змістовного відпочинку, діяльності клубів за інтересами, допомога в самореалізації та соціальній адаптації підопічних.

– Наскільки мені відомо, основна діяльність - це допомога одиноким літнім людям вдома…

– Саме так. Наші соціальні робітники, обслуговуючи майже 800 громадян, допомагають підопічним прибрати в будинку, приготувати їжу, оформити субсидію, принести продукти чи ліки, сплатити комунальні послуги, організувати консультацію у лікаря чи оформити документи на санаторно-курортне лікування, в соціальні заклади, у сільській місцевості - допомогти підопічним в обробці присадибних ділянок.

Дякуємо усім нашим соціальним робітникам за нелегку працю, а особливо Любов Хасановій (с. Рови) Людмилі Лісаківській (с. Лютіж), Людмилі Давиденко (селище Димер), Ользі Бовтуненко (Демидів), Олені Кузуб (м. Вишгород), Зої Березинець (Вища Дубечня), Олені Чикаловець (с. Вахівка) та іншим.

– А ще в Терцентрі є своєрідний «острівок», куди потрапляють літні люди, що не мають рідні - Будинок престарілих…

– Так, офіційну назву – відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання – для цього закладу в народі рідко використовують. Частіше кажуть саме так – Будинок престарілих. Однак, цей «острівок» в жодному разі не відрізаний від світу, як острів. Тут досить часто буває районне керівництво, представники територіальних громад. А ось інша частина – духовне спілкування, заходи для створення доброго настрою – за громадою, благодійними та молодіжними організаціями.

– А що пропонує людям літнього віку відділення денного перебування?

– Через це відділення наші підопічні отримують широкий спектр культурно-освітніх та оздоровчих послуг. При цьому відділенні працює Університет третього віку «Активне довголіття» з трьома факультетами – художньо-мистецький, інформаційних технологій, здорового способу життя. Вже одні ці назви говорять самі за себе і передбачають цікаві лекції і бесіди професіоналів на тему оздоровлення, реабілітаційні заходи на базі районного відділення Товариства Червоного Хреста, організацію екскурсій, відвідання театральних вистав, літературних та тематичних вечорів, знайомство з інформатикою та інше.

При цьому відділенні на базі Вишгородського районного будинку культури працює і фольклорний колектив «Золотий вік», діяльність якого - наша особлива гордість. І не тільки тому, що впродовж невеликого часу своєї діяльності – лише 5 років – він вже став лауреатом численних обласних і міжнародних конкурсів, а й тому, що своєю діяльністю доводить – навіть в поважному віці (а в колективі переважна більшість учасників – люди пенсійного віку) можна вести активний спосіб життя, наснажуватись життєвою енергією не тільки самому, а й підтримувати тих, хто поруч, даруючи добрий настрій.

– Пані Наталю, яку підтримку у своїй роботі Територіальний центр має з боку районної влади, територіальних громад?

– З приємністю хочу сказати, що ми маємо чимало однодумців в особі владних структур, органів місцевого самоврядування, громадських організацій і депутатів усіх рівнів, чимало людей, котрим небайдужа чужа одинока старість і вони активно підтримують наші проекти.

Найперше йдеться про допомогу з боку влади – саме за сприяння райдержадміністрації та районної ради вдалося зробити, здавалося б, нездійсненне - провести капітальний ремонт двох приміщень відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання. Тепер підопічні відділення живуть в осучаснених і добре вмебльованих кімнатах, винесено до окремого приміщення кухню та пральню. Голова РДА Вячеслав Володимирович Савенок та голова райради Ростислав Миколайович Кириченко з увагою дослухаються до потреб підопічних, відгукуються на наші прохання.

Активно підтримує нас у нашій діяльності Міжнародний благодійний фонд «Давай допоможемо», який очолює Олена Бондаренко. А на початку вересня нинішнього року ми підписали угоду про співпрацю з генеральним директором асоціації AWO (соціальна служба) округу Бранденбург (Німеччина) Наталією Цицман.

В числі наших партнерів – генеральний директор компанії «Альянс краси» Вадим Олексійович Геращенко та депутат обласної ради Роман Володимирович Буковський, депутатський корпус Вишгородських районної та міської, а також Димерської селищної та сільських рад. Вони розділяють нашу переконаність у тому, що люди поважного віку – наше багатство, скарбниця досвіду, мудрості та знань і сприяють реалізації наших проектів, націлених на підтримку літніх людей, ветеранів та інвалідів.

Розмову вела Галина МАКАРЕНКО.

На знімку: Наталія РУДЬКО, Наталія Цицман (AWO, Німеччина) та соцробітник Людмила ДАВИДЕНКО в оселі підопічної Територіального центру з смт Димер Н.А. Осадчої.

Новини за датою

< вересня 2018 >
П В С Ч П С Н
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 29 30