Квітень: поради садівнику-городнику

Квітень – напружена пора на садово-городніх ділянках.

Треба встигнути швидко зробити чимало справ, а погода нинішнього року така, що «сюрпризи» по кілька разів на день: з ранку дощовий «листопад», до обіду сонячний «травень», а ввечері – сніговий «грудень».

Отож, розпочинаючи роботи, орієнтуйтеся, насамперед, на стан грунту.

Головне правило на весняну днину

Першочерговим і головним завданням садівника-городника є утримання вологи. Закрити її допоможуть мульча чи сидерати -грунт не повинен бути «голим».

Враховуйте, що весняне сонце сушить землю дуже стрімко. Отож, коли вже встановиться тепла погода і ви будете готові приступити до ранніх посівів, лише тоді згрібайте мульчу, дайте грунту деякий час прогрітись – й до роботи. Не особливо холодостійкі та теплолюбні рослини висаджують, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до 10° С.

Квітневий город

Ґрунт треба підготувати до вирощування культур. Бур'яни вже пробиваються, але ще не укорінились і їх легко видалити, просто зрубавши сапкою і залишивши на грядці, як мульчу. Також слід підсипати компост на ту площу, де планується висадити пасльонові (помідори, баклажани, перець, картопля), огірки, кабачки і баштанні. Ґрунт слід вкрити мульчею чи засіяти сидератами, щоб грядка в очікуванні не пересихала.

Підготовлений ґрунт також можна вкрити плівкою. Це, звичайно, буде стимулом для росту бур'янів, однак їх легко видалити, бо до висадки культурних рослин вони не наберуть сили.

Можна вже починати сіяти

У відкритий ґрунт на початку місяця починають сіяти холодостійкі рослини: пряні трави - кмин, коріандр, любисток, кріп; зелень – цибуля на перо, селера, японська капуста, салат; коренеплоди - морква, редис; цибуля (чорнушка); горох.

Ранній посів дуже важливий для петрушки (листової і кореневої ), моркви, селери, цибулі. Цим рослинам не так важливе тепло, як вологість.

Якщо прогавили нагоду посіву і грунт пересох, то краще насіння замочити: моркву, петрушку, селеру – на 72 години, міняючи воду через кожні 6 годин. Потім насіння підсушити до сипучості та висіяти. Цибулю (чорнушка) замочують на 48 годин, перед висіванням також підсушують.

Висівання насіння на розсаду

Огірки, гарбуз і патисон висівають на теплу грядку чи у контейнери.

Можна приступити до висівання на розсаду пізніх та середніх сортів капусти.

«Сигнал» для початку висадки теплолюбних культур у відкритий ґрунт – початок розпускання бруньок на дубі: це означає, що заморозків більше не буде.

Ранній посів ріпи, брукви, редьки і дайкона може спричинити стрілки. Однак й зволікати не варто, бо для них важлива прохолода та короткий світловий день, насіння проростає при +3-5° С. Висівають їх наприкінці серпня.

Квітник

Із зимуючих в ґрунті рослин у квітнику знімають укриття. Виняток з цього – троянди та клематіси, оскільки вони дуже чутливі до заморозків. Краще це робити в похмуру погоду і лише тоді, коли бруньки набрякли - це знак, що «запрацювало» коріння. Цибулинні та первоцвіти треба підкормити азотними добривами.

На клумбах перед початком цвітіння – непрезентабельний вигляд, однак прибирати починайте, коли вже підсохне земля. Виняток складають - рододендрони: не слід нічого прибирати з-під куща, навпаки, слід щороку підсипати гілочки туї та хвою.

Насіння однорічників: алісуму, тагетіса та цинії сіють на розсаду. У відкритий ґрунт, але вже у другій половині місяця, висівають космею, мак, гіпсофілу, матіолу та волошки.

Щодо розсади петунії та айстри, то слід звернути увагу, що вони не люблять надмірного зволоження.

У другій половині місяця слід обрізати листя ірисів та лілійників.

Роботи у саду

Можна продовжувати (до розпускання бруньок) обрізку фруктових дерев – санітарну та формуючу, очищувати та обробляти стовбури від моху і лишайників, білити й обприскувати. Середина місяця – найкращий час, щоб підживити дерева та чагарники мінеральними й органічними добривами.

Якщо хочете провести щеплення, то це слід це провести до набрякання бруньок на підщепі.

У кінці місяця можна вже робити відводки аґрусу, йошти та смородини.