Щоб лікуватись, маєте підписати угоду з лікарем

В Україні стартувала медична реформа і тепер кожен пацієнт повинен у медичному закладі без прив’язки до місця реєстрації вибрати терапевта, педіатра чи сімейного лікаря. Кошти за медобслуговування сплачуватиме держава.

Більшість пацієнтів уже визначились із своїм лікарем: у переважній більшості це терапевт, з яким вся родина знайома не один рік і який добре вже вивчив усі «сімейні» болячки.

Коли такого лікаря з тих чи інших причин немає, то варто зібрати достатньо інформації, поспілкувавшись із сусідами, знайомими, навівши справки у медичному закладі чи місцевих відділах охорони здоров’я.

Підписання декларації передбачає наступний механізм. Заклади первинної меддопомоги, де працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Нацслужбою здоров’я (через цю структуру, яка є незалежною від МОЗ та місцевих влад, оплачуватимуться медичні послуги), а пацієнт – декларацію з лікарем, якого собі обрав.

Підписується угода безстроково і залишатиметься дійсною, доки пацієнт не захоче змінити лікаря. Для підписання декларації пацієнту потрібні паспорт та ідентифікаційний номер. Декларація на обслуговування дітей вимагає ще й наявності свідоцтва про народження дитини.

Дані про укладені угоди у систему заноситимуть лікарі. Для активації декларації пацієнти отримуватимуть спеціальний код на телефон за через СМС-повідомлення. При відсутності мобільного телефона лікар сфотографує чи відсканує її документи і долучить до декларації. Підписання декларації сторонами у двох примірниках відбуватиметься лише після її формування в електронній системі.

Втім, угода не робить пацієнта «рабом» одного лікаря. Передбачено й певні форсмажорні обставини - лікар сам може захворіти чи піти у відпустку. У такому випадку пацієнт може звертатися до іншого лікаря первинної ланки чи у черговий заклад первинної меддопомоги. Також пацієнт, знаходячись за межами свого населеного пункту, може звертатись за допомогою у найближчу поліклініку чи лікарську амбулаторію.

Які ж медпослуги зможе отримувати пацієнт у свого сімейного лікаря? Це, насамперед, обстеження і лікування. У разі необхідності лікар видаватиме направлення до вузькопрофільних спеціалістів та всілякі довідки, виписуватиме рецепти на ліки (у тому числі й ті, що підпадають під програму «Доступні ліки»).

З наступного року заклад, де працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним угоду. Передбачено, що середня виплата на первинній ланці у 2018 році складе близько 370 грн. на одного пацієнта, у 2019 – 450 грн. Тож, за розрахунками МОЗ, сімейний лікар, набравши повноцінну базу пацієнтів, зможе у 2018 році отримувати річний дохід від 740 тис. до 1 млн. грн., а у 2019 - вже від 900 тис. до 1,2 млн. Одначе, це не тільки «чистий» заробіток лікаря. З цих коштів також буде оплачуватись оренда кабінету, робота медсестри чи фельдшера, витратні матеріали і частково аналізи. У МОЗ переконані, що зникне необхідність залишати лікарям «віддяку», адже за все уже сплачено з тих податків, які сплатив сам пацієнт.

Фахівці зазначають, що не варто затягувати з підписанням декларації. Адже одному спеціалісту дозволено обслуговувати максимум дві тисячі пацієнтів. Тож хороших спеціалістів швидко «розхапають» і вам просто не вистачить у них місць.

Новина-flash

"Чарівна традиція української вишивки"

У селі Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області вже шістнадцять років працює клуб майстрів декоративно – ужиткового мистецтва «Берегиня».

Новини за датою

< жовтня 2017 >
П В С Ч П С Н
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30