Психологія довголіття

Старість - це тільки частково нормальний фізіологічний процес, а більша частина його доповнена різними патологічними явищами.

Тіло людини при цьому змінюється не в кращу сторону: старіє, зморщується, хворіє. На перший погляд, здається, що це - об'єктивний процес, не залежний від психіки. Але чому тоді, одні люди в 60-70 років виглядають на сорок п'ять, а інші в свої 45 здаються старими? Справа в тому, що абсолютно всі процеси в організмі знаходяться під контролем центральної нервової системи, яка створює певний сценарій вікових змін у відповідності з наявними у людини уявленнями, традиціями і очікуваннями. Якщо дана людина вважає, що після 60 років люди ходять, згорбившись і човгає ходою, якщо людині здається, що життя вже завершується, то саме такий сценарій і реалізує його психіка, що надає відповідний вплив на тіло.

Якщо ж людина впевнена, що можна жити активним, повним подіями життям, бути бадьорим, веселим і рухомим в будь-якому віці, то процес старіння його організму буде протікати набагато повільніше, а виглядати він буде на 10-20 років молодше, ніж його однолітки, що дотримується попереднього сценарію.

Отже, перше, що вам потрібно зробити, щоб надовго зберегти молодість - це створити відповідний сценарій (або, кажучи комп'ютерною мовою - програму збереження молодості і здоров'я). Друга умова довгого і плідного життя - правильна поведінка, (харчування, дихання, рух і т д.), але про це ми детальніше поговоримо в наступних статтях. Третя умова - нейтралізація стресів. Це дуже важливий чинник довголіття, бо саме дрібні, повсякденні і майже непомітні стреси старять людину найвірніше.

Ось, що говорить на цю тему англійська геронтолог Джустін Гласі: «Припускають, що сильним фактором, який передчасно вбиває людину, є стресовий синдром. Останнім часом про нього говорять дуже часто. Хвилювання, горе, страх – будь-які негативні емоції порушують функції залоз, органів травлення, підвищують кров'яний тиск, створюють підвищену напругу в організмі, руйнують клітинні структури. Психологи кажуть, що люди часто помирають тому, що в їхній свідомості постійно присутні негативні думки. Сьогодні вчені звертають особливу увагу на взаємозв'язок стану психіки людини і функціонування його організму».

Вплив психіки людини на всі життєві процеси в його організмі – факт, встановлений як в наукових лабораторіях, так і окремими ентузіастами різних оздоровчих систем. Природа за мільйони років еволюції придумала мудрий і практичний механізм удосконалення живих істот. Якщо якась тварина або людина часто відчуває негативні емоції: страх, тривогу, занепокоєння, депресію, значить, даний організм не зміг повною мірою пристосуватися до середовища проживання, і отже повинен піти, щоб звільнити дорогу іншим, більш удачливим і пристосованим побратимам. Відповідно, у тієї особи, чий мозок переповнений негативними емоціями, включаються механізми саморуйнування, починаючи від зниження імунітету і кінчаючи підвищеною частотою мутацій і виникненням ракових пухлин.

Якщо ж організм відчуває в основному позитивні емоції, то він отримує додаткові шанси на виживання. Його життєвий тонус підвищується, імунітет посилюється, додатково активується системи репарації (відновлення) - особлива функція клітин, що полягає в здатності виправляти хімічні пошкодження молекулах ДНК, генетичні помилки - загалом, такий організм може довго жити і розмножуватися, передаючи свої гени нащадкам.

Судячи з усього, саме так функціонує еволюційний механізм, і якщо ми хочемо отримати з цього користь, то повинні перестати тривожитися і скаржитися на життя, а замість цього навчитися знаходити радісні моменти життя або створювати їх самому. Для ілюстрації висловленого наведу думки Поля Брега, який дотримувався схожих поглядів:

«Коли хвора людина постійно твердить собі, що він ніколи не видужає, то це буде майже вірним, і можна напевно сказати, що він пронесе свої страждання до могили. Ваш розум - єдино реальний контролюючий фактор вашої натури. Плоть не може думати за себе. Ось чому ви повинні культивувати тільки позитивні емоції. Ми упереджені до нашим поганим звичкам тому, що розум є рабом плоті. Завжди пам'ятайте, що ви караєтесь своїми поганими звичками - не за них, а ними. Це закон. Хвороба, болю, фізичні страждання - це є показник того, що ви представляєте собою, як людина. Ви здійснюєте злочин проти свого тіла тому, що не використовуєте, дану вам Богом, можливість керувати своїм тілом за допомогою розуму, за допомогою проходження законам природного життя.

Мається багато форм негативних і руйнівних думок, які впливають на кожну клітину. Найсильнішим з них є страх і його похідні, неспокій в сукупності з депресією, тривогою, поганими передчуттями, заздрістю, ревнощами, жадібністю, гнівом, ворожою налаштуванням, мстивістю і жалістю до самого себе. Все це призводить до напруження тіла і мозку, провідним до втрати енергії, нервового стану або якихось повільних отруєнь тіла. Гнів, сильний страх і різного роду психічних потрясінь є результат сильною і швидкою інтоксикації організму. Занепокоєння і інші негативні емоції діють більш повільно, але ми врешті-решт ефект отримуємо той же. Гнів і сильний страх припиняють травні функції, блокують нирки і кишечник. Ці положення науково підтверджені».

Як пише Рот Дж. С. (Roth G.S.), професор Національного інституту старіня США: «Наше життя вкорочує багато шкідливих факторів середовища, і поспіх - один з них. Поспіх називають «квапливим вбивцею», оскільки саме вона день у день змушує людей виробляти адреналін, який заганяє серце, саме вона викликає напругу м'язів, яке веде до головних болів і ускладнює лімфовідток, саме вона покриває темною пеленою свідомість, заважаючи людям радіти життю. Пам'ятаєте приказку «Поспішиш – людей насмішиш»? Насправді результати впливу звички поспішати досить серйозні. Поспіх, прагнення зробити відразу кілька справ - одна з причин створення напруги. У результаті всі витрачені зусилля зводяться нанівець, а отриманий результат, як правило, негативний. У цьому зв'язку мені пригадується один вислів, яке дуже підходить до теми нашої розмови: «Поспішайте повільно». Бо сьогодні лікарні переповнені людьми, які якраз і не вміють цього робити.

Прикро, але ми часто самі заганяємо себе в стресовий стан, а потім скаржимося на життя або на інших людей, переносячи на них відповідальність за наші проблеми і хвороби. Ми свідомо позбавляємо себе відпочинку, щоб потім мати моральне право викликати співчуття і жалість до себе з боку близьких. А адже для того, щоб жити довго потрібно зовсім небагато - вміти вчасно взяти тайм-аут і трохи відпочити - душею і тілом. І тоді прийдешні десятиліття активного життя будуть вам по плечу.

Отже, не існує чарівних таблеток або молодильного яблучка від усіх недуг. «Уміння старіти невіддільне від уміння жити» - це золотий закон життя.

Будь-яка програма профілактики передчасного старіння заснована на створенні раціонального способу життя. Потрібно керуватися правилом: «Менше їсти, більше рухатися бути, завжди в гарному настрої».

Новина-flash

У Вишгороді НП - замінували ЕКО-Маркети

У Вишгороді надзвичайна полія - поступила інформація щодо замінування ЕКО-Маркетів.

Новини за датою

< грудня 2017 >
П В С Ч П С Н
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 24
25 26 27 28 29 30 31