Управління гнівом

В західній культурі, вже давно, сформувався ідеал людини, якій практично чуже таке почуття, як злість.

Вона м'яка, ввічлива, а якщо і незадоволена чимось, то вміє стримувати свої емоції.

Однак злість, якій ми забороняємо зовнішнє вираження, звертається всередину, на нас самих та трансформується в образу, роздратованість, апатію. Цей процес здатен викликати гіпертонію,сахарний діабет чи інші психосоматичні симптоми. Поширеність депресії в західному суспільстві фахівці, зокрема, пов'язують і з традицією придушення злості.

Прояви цієї емоції розумніше прийняти, навчившись їх контролювати. Довгий час популярним було такий засіб, як розрядка збудження в соціально прийнятній формі: дітям - активні ігри, їх батькам - практичні засоби зняття емоційної напруги кшталт дешевої посуду для биття. Але експерименти, проведені ще в 60-і роки, показали: якщо надати людям рознести що-небудь вщент, їх бажання помститися реальним кривдникам не зменшується. Було доведено, що почуття не можна пустити в довільне русло. Вони мають цілком певну спрямованість, і обдурити самого себе, спалюючи опудало начальника, не вдається.

Останнім часом ідея управління гнівом стає все більш популярною. На цю тему виходить безліч книжок і телепередач, пропонуються спеціальні тренінги, після яких гнів стає «конструктивним і керованим». Нова психологічна практика підкреслює позитивні аспекти гніву. «Це абсолютно природна, здорова людська емоція, яка підвищує енергетику людини і допомагає нам боротися, захищатися і нападати в ситуації небезпеки, - вважає американський психолог Чарльз Шпільбергер, один з творців методики управління гнівом. - Якби людина не відчував гніву, він навряд чи б вижив в ході еволюції».

Головне в техніці управління гнівом - не порятунок від емоцій, а вміння виражати їх у конструктивній і неагресивним манері. Якщо ваш приятель регулярно спізнюється, є варіант відчитати його («Вічно ти запізнюєшся!"), Що викличе або потік виправдань, або відповідь грубість. У кожному разі зустріч буде зіпсована. А можна просто описати свої почуття в момент очікування: «Знаєш, з кожною хвилиною, що я тут стояв, я все більше закипав від злості». Така фраза теж дасть йому зрозуміти, що він не правий, але її перевага в тому, що ви не нападаєте, а констатуєте. Така констатація не веде до ескалації сварки, а людині, що виразив свої почуття, стає легше.

Часто можна почюти відтих хто гнівається «Він це робить спеціально, щоб мене дістати» - не приписуйте людям дурних мотивів: вони або не вірні, або однобічні. Навіть якщо людина дійсно замишляє худе, то «він це робить тому, що нещасний, недолюблений і незрозумілим» - як правило виявляється не менш вірним, ніж попередня оцінка

Управління гнівом - це багато в чому мистецтво співчуття. Поміняйтеся подумки місцями, подивіться на ситуацію його очима. Що ви бачите? Відчуйте те, що відчуває він. Що ви відчуваєте? Розвивайте в собі здатність у конфліктній ситуації згадувати хороше про людину. Принаймні, це буде об'єктивно. «А все таки мені з ним (з нею) добре - чого варті одні тільки пиріжки, які вона пече (вечір, який ми провели вчора та ін.)! Визнання перед самим собою, що я розлютився,вимовте вголос: «Я дуже розлютився / розлютилася! Визнання необхідно для забезпечення подальшого, розумного управління своїми емоціями.

Використовуйте техніку СТОП. Коли ви відчуваєте що рівень гніву наростає, подумки скажіть собі «СТОП. Після цього почекайте 5-10 секунд. У момент, коли ваші емоції готові вибухнути і вибухне бурею на кривдника, ви отримуєте дорогоцінний час, що б прийняти вірне рішення в ситуації, що склалася.

Вдихніть глибоко кілька разів. Це допоможе відновити дихання і ритмічність роботи серця. А також «заземлити» і знову відчути контакт з тілом. «Випустити пар», кажучи простою мовою.

Поставте себе на місце кривдника. Давайте розглянемо таку ситуацію. Припустимо, вам нагрубили в громадському транспорті. Перша реакція – нагрубити у відповідь. Однак, спробуйте поставити себе на місце вашого кривдника. Може бути у нього проблеми в сім'ї, на роботі, або він самотній і глибоко нещасний. І грубіянить він не заради задоволення, а неусвідомленно, в силу захисної реакції на більш благополучних людей, ніж він сам. Розуміння того, що хтось відчуває біль, коли він розгніваний, допомагає розвивати співчуття до особи, а не реагувати з гнівом. Так ви зможете взяти під контроль свої негативні емоції.

Скоротіть вимоги до оточуючих. Не вимагайте від людей досконалості. Виділіть головне, пріоритетне для вас, вашого життя і вашого щастя. Постійна «ловля бліх» отруює життя і вам, і оточуючим. Замість цього подумайте про те, що для вас дійсно важливо!

Одне з найбільш руйнівних для нашого життя переконань (у більшості випадків неусвідомлюваних) полягає в тому, що все має бути так, як ми хочемо і негайно. Намагайтеся частіше говорити собі, що інші люди не для того, що б відповідати вашим очікуванням про них. А також, що події можуть розвиватися за своїм сценарієм, не залежно від того, що ви вважаєте «правильно» і «неправильно».

Новина-flash

Київщина: жахливу ДТП спровокувала вантажівка

У селі Калинівка (Броварський район) трапилася автопригода за участю вантажівки й «ВАЗ-2109».

Новини за датою

< січня 2018 >
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31