Ефект ноцебо: коли думки породжують хвороби

Багато хто знає, що таке ефект плацебо – це коли випиваєш таблетку, котра не містить лікарського засобу, і почуваєш себе краще.

Але у ефекту плацебо є менш відомий антипод - ефект ноцебо: якщо ми чекаємо хвороби, то можемо захворіти без об'єктивних на те причин.

Термін ноцебо походить від латинського «noceo» - шкодити. Цим терміном позначають щось, що немає реальної дії, але викликає якісь негативні реакції у людини, аж до її загибелі. Даний феномен вивчений погано, але, тим не менш, він існує. Сам термін був введений в 1961 році американським вченим Уолтером П. Кеннеді і відразу ж здобув популярність як «смерть вуду». Уолтер давно помітив, що у плацебо є свій антипод. Іншими словами, якщо ви боїтеся захворіти, очікуєте цього, уявляєте, то, найімовірніше, так і станеться - це і є ноцебо.

Ірина відчувала себе цілком нормально, поки не почула від лікарів страшний вердикт: «У вас рак, вам залишилося жити декілька місяців». І в названий медиками термін вона померла. Але розтин показав, що лікарі помилялися: пухлина була доброякісною і не розвивалася. У наявності ноцебо-ефект (від латинського «приносить шкоду»). «Вона померла від того, що знаходилася в негативному емоційному стані, - вважає гіпнопсіхолог Володимир Кучеренко. - На розвиток практично будь-якої недуги впливає емоційна сфера людини. Так, наприклад, першопричиною виразкової хвороби є Helicobacter Pylori, які є у 90% людей. Але захворюють одиниці, у яких в результаті негативних душевних переживань в організмі виникають умови для успішного розмноження бактерій».

«Думки деяких пацієнтів самі підводять їх до погіршення самопочуття, - констатує невролог Зінаїда Колесникова. - Нещодавно до мене звернулася хвора, яка просто покашлювала, але накрутила себе настільки, що буквально увірувала в онкологічний діагноз. Жінка пішла на те, щоб зробити шалено дорогі аналізи, і тільки тоді повірила у відсутність у неї онкології».

За своїм лікарським досвідом Колесникова знає: до погіршення стану людей може призвести навіть прочитання анотацій лікарських препаратів, в яких детально описані побічні ефекти. І навіть якщо ніяких видимих проявів побічної дії немає, після прийому препарату людина часто скаржиться на погане самопочуття. Іноді роль «сарафанного радіо» грає телебачення. Наприклад, одного разу на ТБ поширили інформацію про те, що один французький антидепресант вживають наркомани. Тут же пішла хвиля відмов пацієнтів від його вживання, хоча препарат мав прекрасні показники дії і його використовує вся Європа».

Французький письменник і філософ епохи Відродження Мішель Монтень зробив крилатим вислів древніх латинян: Fortis Imaginatio Generat casum - «Сильна уява породжує подію». Монтень не мав на увазі хвороби, але матеріалізацію якоїсь сильної віри. Він немов би попереджав: не варто розтрачувати себе на очікування біди.

Слід пам’ятати - ВСЕ МАТЕРІАЛЬНЕ, НАВІТЬ ТРИВОГА. Ефекти плацебо і ноцебо мають цілком реальні прояви в мозку людини і пояснюються матеріальними причинами. Їх виявив Джон-Кар Зубьета з Мічиганського університету, використовуючи позитронно-емісійну томографію (ПЕТ). Вчений продемонстрував, що ефект ноцебо пов'язаний зі зниженням вироблення гормону дофаміну, який бере участь у виробленні опіоїдних пептидів, що володіють знеболюючою дією. Це пояснює, чому ноцебо посилює біль. Одночасно з цим Фабріціо Бенедетті з медичного факультету Туринського університету в Італії виявив, що біль, яка викликається ефектом ноцебо, можна придушити за допомогою проглюміда, препарату, що блокує рецептори гормону під назвою холецистокінін (ХЦК).

Механізми, які лежать в основі даного ефекту, не зовсім вивчені. Певну роль тут відіграють активні нейрохімічні процеси головного мозку. Очікування болю може активувати гормон холецистокінін, що функціонує в мозку як сигнальна речовина і бере участь у передачі больових відчуттів. У пацієнтів, які очікують посилення болю, посилюється тривога. Така реакція створює порочне коло тривоги і болю, що може бути поясненням ефекту ноцебо. Відомо, що побоювання пацієнта роблять більш виражений вплив на ефективність терапії, ніж надія на лікування. Небезпека полягає ще й у тому, що ефект ноцебо може бути «заразним», приймає характер масового психозу. Відомі випадки, коли симптоми без певної причини поширювалися серед груп людей. Так, у грудні 2005 року одна за одною учениці кількох шкіл Полтавської області стали скаржитися на головні болі і задуху, деяких мучили напади та м'язові спазми. Хімічних речовин, здатних викликати отруєння з подібною симптоматикою, виявлено не було. І такі спалахи траплялися не раз. У 90-і роки Йорданії у 800 дітей виявилися побічні ефекти після вакцинації. При цьому в самій вакцині не було виявлено нічого, що могло б викликати подібний ефект.

Японські вчені досліджували розвиток чутливості до алергенів у студентів вузів. Були відібрані 57 студентів з чутливістю до листя лакового дерева, які при зіткненні зі шкірою викликали висип і свербіж подібно кропиві. Потім учням зав'язали очі і давали в руки лист каштана, але говорили, що це лист лакового дерева. За лічені хвилини рука покривалася висипом і червоніла як при реальному зіткненні з алергеном. Потім експеримент був проведений навпаки: студентам давали листочок лакового ненависного їм дерева під виглядом безневинного каштана. Алергічної реакції в більшості випадків не спостерігалося зовсім.

Підсумовуючи сказане, маю озвучити найважливішу корисну пораду - любіть життя. Щоб уникнути ноцебо-ефекту, поменше довіряйте статтям в непрофесійної пресі, вірте тільки об'єктивним показникам і лікарям, налаштовуйтесь на краще. У людини завжди є вибір - як вчинити, що думати і відчувати. Вона може «потонути» в негативних емоціях і в результаті ноцебо-ефекту втягнутися у хворобу, якої у неї немає.

Ваші переконання стають вашими думками. Ваші думки стають вашими словами. Ваші слова стають вашими вчинками. Ваші вчинки стають вашими звичками. Ваші звички стають вашими цінностями. Ваші цінності стають вашою долею.

Новина-flash

Київщина: у Славутичі на проспекті Каштановий горіла "Mazda"

До оперативно-диспетчерської служби міста Славутич поінформували про загорання в гаражно-будівельному кооперативі «Мустанг» на проспекті Каштановий.

Новини за датою

< листопада 2017 >
П В С Ч П С Н
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30